Az ideális specifikációk
A kijelző felbontása tekintetében fontos, hogy átlótól és képaránytól függetlenül ne menjünk túl alacsonyra, legyen legalább 1024×768 vagy 1280×720 pixeles a megjelenítő. Viszont a belépőkategóriában óvakodjunk a szokatlanul magas felbontástól is, ugyanis jó eséllyel a táblagép lapkakészletében (SoC, System-On-Chip) dolgozó grafikus processzor nem elég erős a meghajtásához. Ha lehetséges, akkor válasszunk IPS kijelzővel szerelt tabletet, ezen paneltípus esetében ugyanis szebb színekre és jobb betekintési szögekre számíthatunk.
A processzor (CPU) tekintetében minimum kettő, de lehetőség szerint négy magra pályázzunk. Viszont fontos tudni, hogy a magok száma önmagában nem garantál semmiféle teljesítménybeli szintet. Egy kétmagos processzor lehet azonos vagy nagyobb teljesítményű, mint egy négymagos.
A memória (RAM) egyszerű eset: legyen belőle legalább 1 gigabájt, ez feltétlenül szükséges a zavartalan működéshez. A beépített háttértár (időnként csak „ROM”-ként hivatkoznak rá) legyen minimum 4 GB, de megéri egy kis extra pénzt kiadni a 8 gigabájtért. A szabadon felhasználható kapacitás kevesebb a komplett háttértár mennyiségénél, ugyanis egy részét elviszi az operációs rendszer. A lefoglalt háttértár menyisége termékenként erősen eltérő, tipikusan 2-4 gigabájt között szokott ingadozni. Ellenőrizzük, hogy a táblagépben található-e microSD kártyafoglalat a háttértár bővítéséhez, esetleg extra tárhelyet kínáló felhő szolgáltatás. Egyes drágább Wi-Fi + 3G tabletek nem csak internetezésre, hanem telefonálásra is használhatók, ezen funkciók általában a közép kategória kiváltságai.
A kamera kérdése szintén egyszerű: ugyan tipikusan az olcsó táblagépekben is akad egy előlapi vagy hátlapi szenzor, de ebben az árkategóriában komoly képminőségre nem kell számítani. A teljesség kedvéért végül említést érdemel még az akkus üzemidő is, ami nyilván minél hosszabb, annál jobb. Vásárlás előtt érdemes összevetni a különböző készülékek specifikációit, főként mAh tekintetében.
Mennyit számít az Android verziószáma?
A megfizethető tabletek túlnyomó többségén jelenleg Google Android fut, vagy annak módosított verziója. Az operációs rendszer kiforrottsága miatt egy ideje effektíve nem számít sokat a verziószám, de Android 4.2 alá azért lehetőség szerint ne menjünk. A legjobban egy friss KitKat (4.4) verzióval járunk, vásárlás előtt mindenképpen érdemes a gyártó szoftveres támogatottságát is vizsgálni.